آموزشی

بررسی واتر کولر دیپ کول مدل DeepCool LS720

خنک کننده دیپکول INFINITY LS720

شرکت DeepCool اخیرا واترکولر جدیدی را روانه بازار کرده است. واتر کولر DeepCool LS720 برای کاربران حرفه ای طراحی شده تا بتواند داغ ترین پردازنده‌ها مانند i9 نسل 12 اینتل را مهار کند. امروز به بررسی واتر کولر DeepCool LS720 می‌پردازیم که به زودی در بازار ایران نیز موجود خواهد شد. همراه ما باشید با این بررسی.

معرفی محصول:

مدل DeepCool LS720
سوکت‌های قابل پشتیبانی  AMD sTRX4/sTR4/AM5/AM4
سوکت‌های قابل پشتیبانی  INTEL LGA20XX/1700/1200/115X/LGA1366
ابعاد پمپ 57×74×86 میلیمتر
ابعاد رادیاتور 27×120×402 میلیمتر
طول شلنگ 41 سانتیمتر
جنس رادیاتور آلومینیوم
کانکتور پمپ 3 پین
ابعاد و تعداد فن‌ها دو فن 12 سانتیمتری
سرعت گردش فن‌ها 500~2250RPM±10%
میزان جریان هوای فن‌ها 85.85CFM
میزان فشار فن‌ها 3.27mmAq
نوع فن‌ها FDB
سرعت پمپ خنک کننده 3100RPM±10
پوشش نورپردازی پروانه فنها و پشت بلاک پردازنده از نوع ARGB
سازگاری ARGB Asus, MSI, Gigabyte, Asrock
درایور مستقل ARGB ندارد
عمر مفید پمپ 50 هزار ساعت
میزان نویز فن 32.9 dB(A)
میزان نویز پمپ 19 dB(A)

واتر کولر DeepCool LS720 از محصولات 2022 دیپ کول به شمار می‌رود که به مانند دیگر محصولات دیپ کول مجهز به فن آوری اختصاصی ضد نشتی است. این فن آوری شامل پوشش چند لایه ای لاستیکی EPDM (مخفف ethylene propylene diene monomer) است که از یک طرف به هوا و از طرف دیگر توسط مایع کولانت احاطه شده است. زمانی که فشار داخلی واترکولر از فشار جوی اطراف آن بیشتر می‌شود، این لاستیک منقبض شده تا با ایجاد خلع، حجم رادیاتور را افزایش دهد، و بدین ترتیب با کاهش فشار داخلی، ریسک نشتی از واتر کولر به صورت کامل از بین رود. این واترکولر همچنین به یک پمپ سه فاز و پروانه فشاری مجهز است که به ادعای دیپ کول، با تولید حداقل نویز، کارایی بسیار بالایی در انتقال مایع کولانت در واتر کولر دارد. در زمینه نورپردازی، پروانه فنها و بلاک این واتر کولر به LED‌های دیجیتالی ARGB مجهز است و قابلیت اتصال و Sync شدن با اکو سیستم‌های نورپردازی تمامی‌شرکت‌های مادربرد سازی را دارد. اگر مادربرد شما خروجی نورپردازی ARGB نداشته باشد، می‌بایستی حتما یک درایور برای آن تهیه کنید.

جعبه گشایی و مشخصات فنی:

خنک کننده دیپکول INFINITY LS720

جعبه محصول به رنگ سفید و کارتن است. تصویر واترکولر به همراه نشان‌های اختصاصی نورپردازی سازندگان مادربرد بر روی جعبه محصول خود نمایی می‌کند. در پشت جعبه مشخصات فنی و ابعاد واترکولر تشریح شده است.

خنک کننده دیپکول INFINITY LS720

واترکولر و تجهیزات آن به مانند تصویر فوق درون جعبه قرار دارند.

قطعات، شامل واترکولر، 3 فن، جعبه محتوی براکت‌ها، کابل تبدیل ARGB و دفترچه راهنما می‌شود.

خنک کننده دیپکول INFINITY LS720

واترکولر DeepCool LS720 رادیاتور و شلنگ‌های مشکی رنگ دارد، اما بلاک به رنگ طوسی است و پشت آن آینه طور است.

رادیاتور آلومینیومی‌36 سانتیمتری این واتر کولر کیفیت همیشگی خوب محصولات دیپ کول را دارد.

اتصال شلنگ به بدنه رادیاتور توسط سر شلنگ‌های فلزی صورت گرفته است. شیر تخلیه نیز برای رادیاتور تعبیه شده است.

خنک کننده دیپکول INFINITY LS720

بلاک واتر کولر تقریبا مربع شکل است و ارتفاعی به اندازه 4 انگشت دارد. این بلاک فوق العاده زیبا توسط یک پوشش آینه مانند پوشیده شده است. نورپردازی ARGB در زیر این پوشش آینه مانند قرار دارد.

پشت بلاک تمام مسی است و روکشی از خمیر سیلیکن برای یک بار استفاده بر روی آن قرار دارد. اینکه شرکت دیپکول خود نسبت به الصاق پوشش سیلیکن اقدام کرده کاری مثبت است اما کاربر تنها برای یک بار می‌تواند از آن استفاده کند و برای نصب مجدد باید حتما خمیر سیلیکن تهیه کند.

شرکت دیپ کول از اتاقک‌های مجزا در بلاک و موتور سه فاز با طول عمر بالا برای واترکولر استفاده کرده است. دیپ کول با تقویت واتر پمپ، توانسته است سرعت آن را به 3100RPM برساند.

درپوش شیشه ای روی بلاک قابل برداشتن است. در وسط آن آرم دیپ کول قرار دارد. البته دیپ کول یک طلق جداگانه ساده دیگر هم برای کاربر قرار داده است تا طرح دلخواه خود را بر آن حک کند و در وسط بلاک قرار دهد. این بخش می‌چرخد بنابراین نگران صاف بودن آن پس از نصب نباشید.

شلنگ‌ها ثابت نیستند و کمی‌‌به سمت بالا و پایین انعطاف دارند.

خنک کننده دیپکول INFINITY LS720

3 فن 12 سانتیمتری با حداکثر گردش 2250RPM وظیفه خنک سازی رادیاتور این واترکولر را دارند. این فنها بسیار پر قدرت هستند و در حداکثر گردش خود به طور واضح شنیده می‌شوند. فنها از نوع PWM هستند اما کانکتور آنها متفاوت است و از طریق تبدیل کابل به مادربرد متصل می‌شوند. این فنهای فوق العاده با کیفیت هستند و دیپ کول از لاستیک‌های ضد لغزش بر روی فریم آنها بهره گرفته است.

بررسی:

برای تست این واتر کولر از پردازنده 12900K استفاده کردیم.

Deepcool LS720 حالت بیکاری حالت پردازشی (حداکثر لود)
فرکانس دیفالت 27 88

نتیجه گیری:

واتر کولر LS720 دیپ کول با پارت نامبر R-LS720-BKAMNT-G-1 از جمله بهترین واترکولر‌های موجود در بازار است که می‌توان از آن برای خنک کردن جدید ترین پردازنده‌های اینتل استفاده کرد. هرچند امکان اورکلاک پردازنده 12900K مورد تست، وجود نداشت، اما همینکه دمای ثبت شده در حالت پیش فرض به 88 درجه رسید در لود رسید، برای یک واتر کولر قابل قبول است. از جمله خصوصیات جذاب این واتر کولر بلاک پشت آن است که زیبایی خاصی به سیستم می‌دهد. نورپردازی ARGB این واتر کولر از جذابیت بصری کافی برخوردار است. فنهای دیپ کول نیز با قدرت بالا به خوبی از پس جابه جا کردن هوا از میان رادیاتور بر آمدند اما، سرو صدای کمی‌ندارند. بنابراین در لود 100% نویز آنها به گوش میرسد که طبیعی است.

قیمت این محصول در بازار‌های جهانی حدود 140 دلار است و امیدواریم در صورت موجود شدن در ایران قیمت معقولی داشته باشد. در مجموع، عملکرد این واتر کولر قابل توجه است و با توجه به پرفورمنس خوبی که از آن مشاهده کردیم، نشان منتخب سردبیر و همچنین نشان کارایی بالا را به آن اعطا می‌کنیم.

 مزایا:

  • نویز پایین پمپ
  • پشتیبانی از تمام سوکت‌های پردازنده
  • وجود نورپردازی ARGB در بلاک کولر
  • نورپردازی قابل همسان سازی با مادربردها
  • پرفورمنس و عملکرد عالی در خنک سازی پردازنده
  • پشتیبانی از سیستم ضد نشت اختصاصی دیپ کول

منبع: سخت‌افزارمگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *